Stomatologia zachowawcza
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza poprzez szereg zabiegów, jakie oferuje, pozwala na eliminację ognisk próchniczych. Pozwala ona także, na efektywne leczenie zakażonej miazgi znajdującej się wewnątrz zęba. Dzięki temu, możliwe staje się uniknięcie ekstrakcji zniszczonego zęba.
Wypełnienia kompozytowe zęba
Wypełnienia kompozytowe z uwagi na swoją uniwersalność cieszą się największą popularnością w zabezpieczaniu wyleczonych ubytków. Tak stworzone uzupełnienie jest bardzo szczelne, dzięki czemu minimalizuje ono ryzyko zakażenia kanału zębowego. Dzięki swojemu naturalnemu kolorowi, efekt pracy stomatologa jest estetyczny. Pozwala ono na wypełnienie ubytków drobnych, jak i tych o większej powierzchni.
Leczenie próchnicy zębów
Próchnica jest chorobą bardzo powszechną. Najczęstszym powodem jej występowania jest dieta bogata w węglowodany, które są idealną pożywką dla bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Rozkładanie przez nie wspomnianych cukrów prowadzi do wytworzenia szkodliwych dla zębów kwasów, poważnie naruszających strukturę szkliwa. To właśnie dlatego próchnica jest tak powszechną dolegliwością i niezwykle ważne staje się jej leczenie.
Leczenie próchnicy zębów opiera się w pierwszej kolejności na dokładnym opracowywaniu zakażonych przez próchnicę tkanek. Następnym krokiem jest użycie dostępnych rozwiązań, aby ząb został zabezpieczony przed ponownym pojawieniem się próchnicy oraz wystąpieniem dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów. Aby było to możliwe, wykorzystuje się wspomniane wcześniej wypełnienie kompozytowe. Uzyskany efekt jest trwały oraz odporny na zniszczenia.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Nadwrażliwość zębów to dolegliwość spowodowana przez odsłonięcie zębiny, na której powierzchni znajdują się kanaliki zębinowe. Są one bezpośrednią drogą do unerwienia zęba i dzięki temu przy spożywaniu zimnych lub gorących pokarmów pacjent odczuwa ból.
Leczenie zębów o stwierdzonej nadwrażliwości opiera się na wykonywaniu zabiegów z pomocą preparatów o wysokiej zawartości fluoru, takie jak lakierowanie. Działa to niczym środek zabezpieczający zębinę, przez co jest ona odizolowana od wpływu pokarmów wyzwalających bolesne bodźce.
Lekarzem wykonującym zabieg jest