Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna to zabiegi o naturze zapobiegawczej. Przedmiotem zabiegów jest przede wszystkim bieżąca ochrona uzębienia oraz tkanek otaczających. Najważniejszym zabiegiem profilaktycznym jest usuwanie płytki nazębnej.

Płytka nazębna to osad gromadzący się na powierzchni uzębienia. Przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, obecne w nim bakterie dokonują rozkładu cukrów znajdujących się w pokarmach, wytwarzając szkodliwe dla zębów kwasy, niszczące strukturę szkliwa. To właśnie one są głównym powodem powstawania próchnicy.

Zabiegi profilaktyczne

Utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest możliwe dzięki zabiegom z dziedziny, jaką jest profilaktyka stomatologiczna. Stają się one niezwykle ważne dla ogólnego zdrowia jamy ustnej, gdyż wraz z codzienną higieną – poprzez właściwe szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie przy pomocy płynu, szanse na zachowanie najlepszego stanu zdrowia jamy ustnej wzrastają. Zabiegi profilaktyczne to świetny sposób na zredukowanie ryzyka konieczności poddania się poważniejszym zabiegom stomatologicznym.

Skaling

Skaling zębów jest zabiegiem skupiającym się na dokładnym oczyszczaniu powierzchni zębów wraz z wykorzystaniem skalera ultradźwiękowego. Działanie skalera jest stosunkowo proste — wpływ emitowanych przez niego ultradźwięków sprawia, że zwapniona płytka nazębna, a tym właśnie jest kamień, stopniowo pęka i odpada od zęba. Rzadko pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jak kamień nazębny wpływa na codzienne życie. Za najlepszy przykład może posłużyć to, że jest on często źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust. Pozostawienie kamienia nazębnego jest także nieuniknioną drogą do rozwoju paradontozy i innych chorób związanych z patologiami przyzębia.

Piaskowanie

Piaskowanie polega na dokładnym usunięciu nagromadzonej i nieusuwanej przy pomocy codziennych zabiegów higieny jamy ustnej płytki nazębnej przy pomocy piasku przeznaczonego wyłącznie do działań stomatologicznych. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, jest on kierowany pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio na powierzchnię szkliwa, dzięki czemu zęby są oczyszczane dokładnie i równomiernie. Piaskowanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Fluoryzacja

Fluoryzacja zębów to zabieg polegający na pokrywaniu powierzchni zębów specjalistycznym preparatem z wysoką zawartością fluoru. Pozwala on na stopniowe wzmacnianie szkliwa poprzez uwalnianie jonów tego pierwiastka. Dzięki temu uzębienie staję się nie tylko zdrowsze, ale też w większym stopniu odporne na ataki próchnicy. Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna i między innymi dlatego jest ona jednym z pierwszych zabiegów wykonywanych na wizytach adaptacyjnych, przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów. Regularność stosowania zabiegów z wykorzystaniem pierwiastka, jakim jest fluor, pozwala na wspomaganie procesu naturalnej remineralizacji szkliwa.

Lakowanie

Lakowanie jest zabiegiem przeznaczonym dla grupy najmłodszych z naszych pacjentów. Skupia się on na dokładnym wypełnieniu wszystkich naturalnych bruzd i zagłębień na powierzchni zębów. Ich zabezpieczenie jest kluczowe, gdyż pozwala to na zminimalizowanie ryzyka rozwoju próchnicy. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i co najważniejsze bezpieczne dla zdrowia. To właśnie dlatego, zalecamy jego wykonywanie najmłodszym z pacjentów naszego gabinetu.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?

Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważna dla zdrowia pacjentów. Aby jednak pozwalała ona na maksymalnie zadowalające efekty, musi ona współdziałać z odpowiednią higieną jamy ustnej. To właśnie to połączenie pozwala na efektywne zapobieganie przewlekłym chorobom zębów. Profilaktyka stomatologiczna umożliwia utrzymanie optymalnego stanu zdrowia zębów.

Lekarzem wykonującym zabieg jest

Zobacz cały personel

ZAREJESTRUJ SIĘ ONLINE!

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.*

Cennik zabiegów

Lakierowanie zębów
100-150 zł
Lakowanie (1 ząb)
100 zł