Endodoncja
Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest zabiegiem zajmującym się leczeniem zakażenia miazgi zęba. Zapalenie miazgi jest odczuwalne w codziennym życiu pacjenta, poprzez wystąpienie bólu. Postępująca infekcja miazgi może okazać się niezwykle destrukcyjna dla zdrowia – niepodjęcie próby leczenia kanałowego może doprowadzić do konieczności wykonania chirurgicznej ekstrakcji zęba z zakażoną miazgą! To właśnie dlatego, leczenie kanałowe odgrywa kluczową rolę w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – korzyści
Leczenie kanałowe wraz z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi jest dziś powszechnie przyjętą normą. Dzięki temu, leczenie kanałowe pod mikroskopem, pozwala pacjentowi na osiągnięcie wielowymiarowych korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć poniższe:
- Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest znacznie bardziej precyzyjne, dzięki powiększeniu otrzymujemy możliwość odnalezienia kanałów dodatkowych oraz zobliterowanych ujść kanałów
- Możliwym staje się niezwykle dokładne oczyszczenie kanałów, co nabiera znaczenia przy redukcji ryzyka wystąpienia konieczności wykonania ponownego leczenia kanałowego. Wraz z wykorzystaniem mikroskopu, wszystkie kanały, niezależnie od tego, czy mają wyjątkowo niestandardowy kształt, czy długość, mogą być precyzyjnie opracowane.
- Co najważniejsze dla pacjenta, wraz z wykonaniem zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, wzrasta prawdopodobieństwo utrzymania zęba w jamie ustnej przez dłuższy czas, zmniejszając ryzyko wykonania ekstrakcji.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – przebieg zabiegu
Leczenie kanałowe pod mikroskopem można dziś rozdzielić na kilka kluczowych dla jego powodzenia etapów. Pierwszym z nich jest wykonanie zdjęcia przy pomocy aparatu RTG, pozwalającego na dokładne zaznajomienie się z anatomią leczonego zęba. Pozwala to na zaplanowanie leczenia w efektywny sposób.
Sam zabieg endodontyczny rozpoczyna się od otwarcia komory zęba i odnalezienia ujść kanałów zębowych. Otwarty ząb musi być oczyszczony z zakażonej miazgi w sposób niezwykle precyzyjny, gdyż dzięki temu możliwe jest uniknięcie dalszej infekcji. W dalszej kolejności dochodzi do osuszenia i zdezynfekowania już pustych kanałów zęba. Precyzja stomatologa jest w tym momencie bezwzględnie najważniejszą. Jeżeli wszystkie poprzednie działania zakończyły się pomyślnie, możliwe jest przejście do zakończenia leczenia poprzez szczelne wypełnienie systemu kanałów zębowych przy pomocy płynnej gutaperki.
Wskazania do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe jest zabiegiem mającym pozwolić na wyleczenie zainfekowanego przez próchnicę zęba, niemożliwego do uratowania przy pomocy metod konwencjonalnych. To właśnie dlatego, należy pamiętać o tym, że jego wykonanie jest zalecane wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach wymienionych poniżej.
- Wysoce rozwinięte stadium próchnicy prowadzi do wystąpienia poważnych zniszczeń zęba, które nie mogą być zlikwidowane przy pomocy konwencjonalnych działań,
- Gdy mamy do czynienia z urazami zęba; gdy doszło do złamań czy obumarcia miazgi,
- W przypadkach, gdy ząb nie został oczyszczony dokładnie lub też wypełniony w nieodpowiedni sposób i konieczne staje się ponowne leczenie kanałowe.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe budzi wśród pacjentów wiele skrajnych odczuć. Jest ono jednym z najskuteczniejszych działań w stomatologii, lecz wciąż kojarzy się z bólem.
Pragniemy rozwiać wszelkie wątpliwości, mówiące o tym, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne. Dzięki wykorzystaniu powszechnie stosowanego znieczulenia miejscowego, pacjent znajdujący się w gabinecie stomatologicznym otrzyma komfort i bezbolesność zabiegu.
Endodoncja jako ostatnia deska ratunku dla zęba
Endodoncja, czyli inaczej mówiąc, leczenie kanałowe bywa traktowane jako ostatnia deska ratunku dla zaatakowanego przez infekcję zęba. To stwierdzenie nie jest bezpodstawne, gdyż zabieg ten zwiększa szansę na zatrzymanie zęba bez konieczności jego ewentualnej ekstrakcji. Dzięki niemu pacjent może cieszyć się nie tylko wyleczonym zębem, ale także pełnymi i zdrowymi łukami zębowymi.
Lekarzem wykonującym zabieg jest
Cennik zabiegów
(jeśli potrzebna)