Periodontologia

Przyzębie to zespół tkanek składający się między innymi z dziąseł, ozębnej, okostnej i kości zębodołu, którego naczelnym zadaniem jest utrzymywanie zębów w tej samej pozycji. Przyzębie pozwala nie tylko na optymalne odżywienie lub gojenie zębów, lecz także pośredniczy w amortyzowaniu sił obecnych przy przeżuwaniu pokarmów.

Przyzębie poprzez swoją obecność pozwala również na odpowiednią ochronę zęba przed wpływem bakterii. Ich obecność w gromadzonej się płytce nazębnej prowadzi do wystąpienia stanów zapalnych. Gdy pacjent nie będzie pamiętał o utrzymaniu higieny jamy ustnej, wzrasta ryzyko powstania kamienia nazębnego (zwapnionej płytki nazębnej). Jego pozostawienie w jamie ustnej może doprowadzić do konieczności podjęcia leczenia periodontologicznego.

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, której przedmiotem badań jest przyzębie oraz leczenie chorób z nim związanych. Spośród symptomów mogących budzić podejrzenia chorób przyzębia, możliwe jest wyróżnienie czynników takich jak:

  • Stany zapalne dziąseł
  • Krwawienia z okolic dziąseł, szczególnie w czasie szczotkowania zębów
  • Stopniowe odsłanianie szyjek, co prowadzi do nadwrażliwości zębów
  • Niemożliwy do usunięcia nieprzyjemny zapach z ust

Leczenie paradontozy

Paradontoza to najczęstsze schorzenie, z jakim zmaga się periodontologia. Jednym z powodów jego występowania jest kamień nazębny, który gromadzi się na powierzchni szkliwa i cementu korzeniowego. Leczenie paradontozy zależne jest od tego, w jakim stopniu choroby znajduje się pacjent. W fazie początkowej periodontolog zaleci wykonywanie odpowiednich zabiegów z zakresu higieny jamy ustnej. Kamień nazębny, nad- i poddziąsłowy usuwany jest przy pomocy skalera. Emitowane przez niego ultradźwięki rozbijają kamień, oczyszczając uzębienie.

Profilaktyka paradontozy

Głównym powodem powstawania paradontozy , poza czynnikiem genetycznym, jest zaniedbanie higieny jamy ustnej. Profilaktyka tej choroby skupia się więc nie tylko na regularnym usuwaniu obecnego na powierzchni szkliwa kamienia nazębnego, ale też odpowiednim przeprowadzaniu zabiegów higienicznych. Działania zalecane przez periodontologa to:

  • Dokładne szczotkowanie przynajmniej 2 razy dziennie, przy pomocy odpowiednio dobranej szczoteczki. 
  • Płukanie jamy ustnej przy pomocy specjalnego płynu, który warto wybrać wraz z periodontologiem.
  • Codzienne używanie nici dentystycznej, pozwalającej na dotarcie do wszystkich, nawet najbardziej niedostępnych miejsc, szczególnie narażonych na gromadzenie się płytki nazębnej.

Lekarzem wykonującym zabieg jest

Lek. stom. Barbara Badyra
periodontologia, profilaktyka
Zobacz cały personel

ZAREJESTRUJ SIĘ ONLINE!

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.*

Cennik zabiegów

Skaling
350 zł
Skaling + piaskowanie
450 zł
Ozon krótki/średni/rozbudowany
30/50/100 zł
Instruktaż
30 zł