Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to jedna z dziedzin stomatologii, zajmująca się operacyjnym leczeniem jamy ustnej, wraz z szeregiem zabiegów mających na celu zatrzymanie rozwijających się w niej nieprawidłowości. Wraz z rozwojem dostępnych technologii i rosnącym doświadczeniem naszych lekarzy możemy być pewni, że postępowanie lecznicze według dobranego planu leczenia okaże się sukcesem.

Zabiegi z zakresu wspominanej dziedziny to między innymi, ekstrakcja zębów zatrzymanych, ekstrakcja zębów ósmych (potocznie nazywanymi zębami mądrości), resekcja wierzchołka zęba czy hemisekcja (separacja i usunięcie jednego z korzeni zęba).

Widoczna na pierwszy rzut oka inwazyjność tych zabiegów mogłaby budzić wśród pacjentów naszego gabinetu pewne pytania dotyczące bolesności, jednak należy pamiętać o tym, że wraz z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego dolegliwości bólowe są całkowicie wyeliminowane.

Ekstrakcja zębów

Ekstrakcja zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Potocznie nazywane „wyrywaniem zęba”, polega na chirurgicznym usunięciu zęba z górnego lub dolnego łuku zębowego. Chirurg podejmie się tego zabiegu dopiero w momencie potwierdzenia, że poprzednie, bardziej konwencjonalne działania lekarza stomatologa nie są w stanie uratować zęba.

Spośród najważniejszych czynników kwalifikujących ząb do ekstrakcji wyróżnić można rozległe zmiany próchnicowe w obrębie korony i korzeni czy brak możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego. Należy też rozważyć ekstrakcję zęba w momencie, gdy jest on czynnikiem uniemożliwiającym podjęcie efektywnego leczenia ortodontycznego. Każda decyzja z tego zakresu powinna być podejmowana w porozumieniu z lekarzem i być umotywowana faktyczną potrzebą zdrowotną.

Ekstrakcja zębów ósmych

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się usuwaniem zębów ósmych. Podjęcie się tego zabiegu jest najczęściej umotywowane nieprawidłowym położeniem zęba zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Bezpośrednio powiązaną z tym konsekwencją jest utrudniona higiena tych zębów i stają się one bardziej podatne na wpływ próchnicy. Obecność bakterii jest także idealnym środowiskiem do rozwoju infekcji jamy ustnej. Wyrzynający się ząb ósmy może napierać na pozostałe zęby, przez co może ona stać się źródłem bólu i stłoczeń. Te powody stają się dominującymi podczas podejmowania decyzji o zabiegu ekstrakcji zęba mądrości.

Resekcja wierzchołka

Resekcja wierzchołka korzenia zęba to zabieg chirurgiczny, skupiający się na usuwaniu patologicznych zmian w obrębie zęba zaatakowanego przez infekcję. Polega na usunięciu części korzenia zęba wraz ze zmianą zapalną okołowierzchołkową. Pozwala na odstąpienie od konieczności ekstrakcji zęba. Podobnie jak reszta z wykonywanych zabiegów chirurgicznych jest wykonywany pod wpływem znieczulenia miejscowego.

Lekarzem wykonującym zabieg jest

Zobacz cały personel

ZAREJESTRUJ SIĘ ONLINE!

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.*

Cennik zabiegów

Usunięcie zęba stałego
od 300 zł
Usunięcie zęba mlecznego
120 zł
Usunięcie zęba stałego przez dłutowanie (nie dotyczy zębów ósmych)
od 350 zł
Usunięcie górnego zęba ósmego (bez dłutowania)
500 - 800 zł
Usunięcie górnego zęba ósmego drogą dłutowania
550 - 1000 zł
Usunięcie dolnego zęba ósmego (bez dłutowania)
600 - 1000 zł
Usunięcie dolnego zęba ósmego drogą dłutowania
700 - 1200 zł
Resekcja zęba jednokorzeniowego
od 1500 zł
Resekcja zęba wielokorzeniowego
od 2000 zł
Gingiwektomia
100 zł
Hemisekcja
400 zł
Szycie chirurgiczne
50-100 zł