Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii, której istotą jest całkowite odtworzenie układu stomatognatycznego, wraz z jego budową oraz pełną funkcjonalnością. W jego skład wchodzą nie tylko jama ustna wraz z zębami, ale też stawy skroniowo-żuchwowe, nerwy oraz mięśnie. Spośród uzupełnień protetycznych, służących do leczenia protetycznego, możliwe jest wyróżnienie:

 • protez stałych
 • protez wyjmowanych

Protetyka oprócz stworzenia uzupełnień przywracających pełną funkcjonalność szczęk pozwala także na zredukowanie wpływu kwestii zdrowotnych związanych z pojawiającymi się ubytkami w uzębieniu. Pacjenci rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na zdrowie jamy ustnej ma utrata nawet jednego zęba.

Protetyka jako ratunek dla Twojego uśmiechu

Ubytki zębowe w łuku zębowym to niezwykle ważny problem nie tylko dla pacjenta, ale też i stomatologa. Protetyka jest dziś pewnego rodzaju ratunkiem dla uśmiechu naszych pacjentów, którzy odzyskują szansę nie tylko na odzyskanie estetyki wyglądu, ale też i zdrowia w obrębie jamy ustnej.

Dzięki zastosowaniu dostępnych rozwiązań jesteśmy w stanie przywrócić pełną funkcjonalność uzębienia w odpowiedni sposób. Wraz z nimi pacjent może bez problemu uśmiechać się, ale też swobodnie przeżuwać spożywane pokarmy.

Leczenie protetyczne

Leczenie protetyczne skupia się na korzystaniu przez pacjenta z przygotowanych przez protetyka wybranego uzupełnienia protetycznego. Ich podstawowym zadaniem jest efektywne zastępowanie utraconych zębów. Odpowiednio dobrana proteza pozwala także na zatrzymanie niezwykle szkodliwego procesu resorpcji, który można opisać jako zanik kości wynikający z braku zęba w łuku zębowym. Powodem jego pojawienia się jest wyłączenie kości z udziału w jej bezpośrednim używaniu. Brak sił naciskających na kość sprawia, że stopniowo ona zanika. To właśnie dlatego, aby przywrócić pełną funkcjonalność narządu żucia, należy jak najszybciej poddać się leczeniu protetycznemu, gdyż dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie omawianego procesu.

Korony protetyczne

Korona protetyczna to rozwiązanie z zakresu protetyki pozwalające na efektywną odbudowę korony zęba. Doskonale imituje ona naturalne elementy uzębienia, dzięki czemu staj się ona niemalże niezauważalna. Korony protetyczne, jakie stosuje się w naszym gabinecie to między innymi:

 • Korona ceramiczna
 • Korona porcelanowa na podbudowie metalowej
 • Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej

Wskazania do wykonania korony protetycznej to:

 • Zniszczenie zęba poprzez wpływ próchnicy
 • Poważne uszkodzenia zęba, takie jak złamania czy poważne ukruszenia
 • Przebarwienia korony zęba
 • Widoczne starcie korony zęba

Korona protetyczna jest również odpowiednim uzupełnieniem wszczepionego implantu. Zaletami wykorzystywanych koron jest ich trwałość oraz stabilność. Dzięki nim pacjent może cieszyć się estetycznym uzupełnieniem uzębienia przez długi czas.

Mosty protetyczne

Most protetyczny to uzupełnienie pozwalające na uzupełnianie braków zębowych wraz z wykorzystaniem sąsiadujących z ubytkiem zębów. Ich cechą charakterystyczną jest ich budowa.

Każdy most protetyczny składa się z:

 • Filarów, 
 • Przęsła.

Mosty protetyczne wykorzystywane w naszym gabinecie to przede wszystkim:

 • Mosty protetyczne ceramiczne na podbudowie metalowej
 • Mosty protetyczne pełnoceramiczne

Aby możliwe było zamocowanie mostu protetycznego, konieczne jest oszlifowanie zębów, mających służyć jako filary dla konstrukcji. Most cementowany jest na stałe w łuku zębowym.

Protezy zębowe

Protezy zębowe to uzupełnienia, które pozwalają na zastąpienie braków częściowych oraz całkowitych. Dostępne protezy dzielą się na stałe oraz wyjmowane. Dobór protezy oraz materiału, z jakiego zostanie ona wykonana, jest niezwykle ważny. Odpowiednio wybrany rodzaj pozwoli na szybsze przyzwyczajenie się do uzupełnienia i błyskawiczne odzyskanie pełnej funkcjonalności narządu żucia.

 • Protezy wyjmowane dzielimy na:
 • Protezy akrylowe
 • Protezy szkieletowe
 • Protezy nakładkowe

Protezy stałe opierają się na wszczepionych wcześniej implantach zębowych. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie większej stabilizacji uzupełnienia wraz z brakiem odczuwania dyskomfortu.

Lekarzem wykonującym zabieg jest

Lek. stom. Joanna Poznańska-Woźny
stomatologia zachowawcza, endodoncja, profilaktyka, protetyka, chirurgia stomatologiczna
Zobacz cały personel

ZAREJESTRUJ SIĘ ONLINE!

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności serwisu.*

Cennik zabiegów

Cyfrowe planowanie uśmiechu - Digital Smile Design
1500 zł
Konsultacja protetyczna z planowaniem leczenia kosztorysem i modelami diagnostycznymi
200 zł
Inlay/onlay kompozytowy
450-500 zł
Inlay/onlay porcelanowy
550-650 zł
Licówka ceramiczna
od 1800 zł
Endokorona
1000 zł
Korona porcelanowa
1800 zł
Korona porcelanowa CAD-CAM
2500 zł
Korona porcelanowa na metalu
1000 zł
Wkład koronowo-korzeniowy
300 zł
Most adhezyjny
od 850 zł (za punkt)
Proteza szkieletowa
2500-3000 zł / sztuka
Prace kombinowane (zasuwy zatrzaski)
Wycena indywidualna
Protezy biofunkcyjne metoda gerbera
4000-5000 zł
Bonding - odbudowa metodą flow-injection
600 zł / punkt