Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne polega na leczeniu szeregu wad zgryzu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest uzyskanie nienagannie prezentującego się uśmiechu, który będzie chlubą pacjentów przez długie lata. Estetyka to jednak nie wszystko, gdyż poprawnie ustawione zęby pozwalają na uniknięcie problemów z poprawną higieną oraz dykcją. Efekt leczenia ortodontycznego, jakim jest prosty zgryz, zmniejsza ryzyko gromadzenia się kamienia nazębnego czy też chorób przyzębia wynikających z nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Samo leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu aparatu ortodontycznego, celem osiągnięcia ustawienia zgryzu. Przygotowany plan leczenia pozwala także na ustalenie konkretnych etapów kontroli postępu stosowanych działań.

Aparat ortodontyczny

Najpopularniejszym sposobem na likwidowanie wady zgryzu jest wykorzystanie aparatu ortodontycznego. To, jaki typ aparatu zostanie zastosowany, jest zależne od wielu czynników, takich jak:

  • Wiek pacjenta
  • Stopień wady zgryzu
  • Ilość zębów stałych

Zakładanie aparatu jest całkowicie bezbolesne i zajmuje około godziny. Drobne dolegliwości bólowe mogą pojawić się dzień później. Warto też pamiętać o tym, że aparat ortodontyczny nie ma ograniczeń wiekowych, przez co, jeżeli pacjent może pochwalić się pełnym i zdrowym uzębieniem — możliwe jest poddanie się leczeniu zgryzu.


Rodzaje aparatów

Spośród stosowanych w naszym gabinecie aparatów, możemy zaoferować dwa z najważniejszych rodzajów stosowanych rozwiązań, jakimi są aparaty ortodontyczne stałe oraz aparaty ortodontyczne wyjmowane (ruchome).

Aparat ortodontyczny stały

Jest on wykonany z zamków, które przyklejane są do każdego z zębów objętych leczeniem. Zamki połączone są sprężystym drutem. Założenie tego aparatu możliwe jest dopiero w momencie, gdy pacjent ma wszystkie zęby stałe. Cechują się one niezwykłą skutecznością i dzięki temu możliwe jest korygowanie nawet bardzo poważnych wad zgryzu. Wśród aparatów stałych można wyróżnić kilka najważniejszych modeli, jakimi są:

  • Aparaty metalowe
  • Aparaty samoligaturujące
  • Aparaty lingwalne

Aparat ortodontyczny ruchomy (wyjmowany)

Ten aparat jest stosowany głównie u dzieci oraz młodzieży, u których dopiero co wyrznęły się zęby stałe. Ich wykorzystanie pozwala na skorygowanie niewielkich i nieskomplikowanych wad zgryzu, a najlepsze efekty można osiągnąć przy stosowaniu się do rad oraz wskazań ortodonty.
Aby jednak leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego ruchomego kluczowa jest nie tylko współpraca pacjenta z lekarzem, ale też systematyczność i kontrola ze strony rodzica. Spośród aparatów ruchomych wyróżniamy:

  • Aparaty czynne
  • Aparaty czynnościowe
  • Aparaty bierne

Jak dbać o aparat na zęby?

W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego pacjent powinien skupić szczególną uwagę na zabiegi higieny jamy ustnej. Kluczowe staje się szczotkowanie przy pomocy wyprofilowanej szczoteczki do zębów, szczoteczek interdentalnych oraz jednopęczkowych) wraz z pastą wspomagającą higienę zębów z nałożonym aparatem — tak, aby maksymalnie zredukować obecność zalegającej płytki nazębnej. Pacjent powinien również zaopatrzyć się specjalne nici dentystyczne oraz irygator, pozwalający na oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych.

Poza samą higieną ważne jest zwrócenie uwagi na dietę. Aby aparat ortodontyczny nie został uszkodzony, należy unikać pokarmów o ciągnącej się konsystencji, która może naruszyć jego konstrukcję. W początkowej fazie leczenia ortodontycznego zalecane jest korzystanie z diety bogatej w łatwe do gryzienia pokarmy i unikać tych o wysokiej twardości.

Lekarzem wykonującym zabieg jest

Lek. stom. Marzena Mokwa-Krupowie
ortodoncja
Zobacz cały personel

ZAREJESTRUJ SIĘ ONLINE!

Cennik zabiegów

Konsultacja ortodontyczna
120 zł
Omówienie planu leczenia
100 zł
Wyciski pod modele orientacyjne
60 zł
Aparat wyjmowany (1 płytka Schwarza)
650-700 zł
Rotator podniebienny
550 zł
Expander podniebienny
600 zł
Aparat stały z zamkami metalowymi (1 łuk)
2000 zł
Aparat stały z zamkami ceramicznymi (1 łuk)
2600 zł
Płytka retencyjna po leczeniu aparatem stałym (1 sztuka)
260 zł
Wizyta kontrolna z aparatem stałym
150 zł